Wystawa roczna

afiszstanielewicz

O KOLEKCJI...

Marek Stanielewicz swoją kolekcję określa jako zbiór przedmiotów związanych z zażywaniem tytoniu. W zbiorze przeważają fajki, w mniejszej liczbie występują cygarniczki, a następnie ubijacze, gilotyny i banderole do cygar, stojaki na fajki i także pojemniki na tytoń, opakowania po tytoniu i inne przedmioty. Kolekcjoner zgromadził też biblioteczkę fajkarską, na którą składają się książki, katalogi, wycinki prasowe, pocztówki, fotografie i grafiki. Jest członkiem Pipe Club Wrocław, prowadzi dokumentację ruchu fajczarskiego.

Stanielewicz posiada najbardziej różnorodną i najbardziej liczebną kolekcję w Polsce. W jego zbiorach jest ponad 3 000 fajek wykonanych w różnych ośrodkach i w różnym czasie – począwszy od jednorodnych fajek holenderskich, kończąc na współczesnych fajkach z całego świata. Należy podkreślić, iż fajki są doskonale utrzymane; właściciel – artysta plastyk – przywiązuje dużą wagę do ich autentyczności i dokonując niezbędnych napraw kieruje się wiedzą i poczuciem estetyki. Należy podkreślić, iż sam też jest autorem pojedynczych egzemplarzy.

Największą grupę stanowią fajki europejskie.

Niezwykle bogata jest grupa fajek wykonanych z drewna. Tworzą ją rzeźbione fajki myśliwskie, słowackie oraz z Kelču na Morawach, a także typowe „fajki turyngskie” i „hubertówki”. Na szczególną uwagę zasługują dwie fajki z Ulm charakteryzujące się czystą formą oraz pewna fajka rzeźbiona, przedstawiająca oficera w rogatywce, wykonana w okopach podczas I wojny światowej. Kolekcjoner jest posiadaczem jednej z kilku zachowanych fajek wykonanych w Barbizon we Francji, pełnoplastycznej, w kształcie postaci mężczyzny. Do takiej maniery opracowania nawiązują również dwie cygarniczki.

W poprzednich stuleciach ulubionymi przez palaczy były „pianki”, czyli fajki wykonane z sepiolitu, popularnie zwanego pianką morską. Tutaj przeważają „kalmaszki”, których forma ustaliła się w niemieckiej Ruhli. Szczególnie piękne są wiedeńskie i niemieckie cygarniczki, zdobione pełnoplastycznymi postaciami zwierząt i nagich kobiet.

Kolejna grupa to fajki z główkami z porcelany. Wykonywano je od lat 60. XVIII wieku, ale apogeum ich popularności przypada na 2. połowę XIX i początek XX wieku. W kolekcji znajdują się przede wszystkim główki malowane ręcznie, z motywami myśliwskimi i floralnymi. Najwcześniejsza pochodzi z wytwórni porcelany na Słowacji.

Najwcześniejszym i najbardziej popularnym, choć nietrwałym, tworzywem do produkcji fajek była glina. Przykładem jej zastosowania są „turczynki”, czyli główki fajek wykonywanych najpierw w Turcji, potem też na Bałkanach, w innych ośrodkach w Europie, a w Polsce – w Staszowie, oraz fajki kawiarniane: niemieckie, wiedeńskie i z Kolina koło Pragi. Nie brakuje w kolekcji słynnych „selmeczanek” z wytwórni K. Zachara w Bańskiej Szczawnicy, a także fajkowych ciekawostek, które wpływają na popularność zbioru. Należy tu wspomnieć chociażby fajkę przedstawiającą rzeźbę Manneken-Pis – symbol Brukseli, pełnoplastyczne, portretowe fajki francuskie, wśród nich wizerunek biblijnego Jakuba wizerunek Jacoba z wytwórni Gambiera. Unikatowa jest jednak fajka z Rennes w kształcie głowy cara Mikołaja I – będąca alegorią wojny krymskiej.

Szczególnymi okazami w kolekcji są dwie włoskie fajki z połowy XIX wieku, wykonane z muszli wykładanej sepiolitem. Obyczaj palenia tytoniu przez studentów przedstawicieli bohemy bądź dekadentów obrazuje biskwitowa „czacha”.

Interesująca grupa to fajki i cygarniczki wykonane w polskich więzieniach po I wojnie światowej, w tym jedna w Wilnie, w 1934 roku, w kształcie maszkarona.

Charakterystyczne dla terenów górskich są fajki podhalańskie – zbójnickie „parsywki", huculskie i tyrolskie. Do rzadkich okazów należą inkrustowane srebrem drewniane fajki z Kaukazu i dekorowane aplikacjami fajki ze Szwajcarii.

Warto wspomnieć, iż Marek Stanielewicz był w posiadaniu największej w Polsce kolekcji „walatówek” – fajek wyprodukowanych przez przemyskiego fajkarza – Ludwika Walata. Większość  ofiarował do zbiorów Muzeum Dzwonów i Fajek.

Poza europejskimi w kolekcji znajdują się również fajki z innych kontynentów. Interesujące są fajki afrykańskie, w większości z XIX wieku, metalowe, ceramiczne i drewniane, o ciekawie formowanych kominkach. Wykonywane współcześnie nawiązują do tradycji tego obszaru kulturowego i dla Europejczyka są równie egzotyczne. W fajkach palono nie tylko tytoń, ale także inne używki. Taka funkcja była powodem ukonstytuowania się ich innego kształtu, którego cechą charakterystyczną jest niewielki kominek. Fajki opiumowe występowały głównie w Azji. Ich specyficzną odmianą są fajki wodne, obecnie bardzo modne i w naszym kraju.

poniedziałek nieczynne

wtorek: 9:00 - 16:00

środa: 09:00 - 16:00
(dzień bezpłatny)