Wystawa - Dzwonki ze świata całego...

Uprzejmie informujemy, że od dnia 16 maja 2015 roku do maja roku 2016, otwarta będzie nowa wystawa pod tytułem

Dzwonki ze świata całego...
prezentacja kolekcji Józefa Ryby (Wheaton, Illinois - USA) i Jana J. Krasnodębskiego (Londyn, Wielka Brytania)
.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania.

 

Kilka słów o dzwonach i dzwonkach zgromadzonych na wystawie.

Dzwony w ciągu wieków pełniły różne funkcje, głównie zwoływały mieszkańców miejscowości przy różnych okazjach lub ostrzegały ich przed niebezpieczeństwem. Służyły też przy innych, codziennych okazjach np. w szkole, czy do przywoływania służby. W wielu krajach wieszano je zwierzętom na szyi, głównie bydłu na pastwiskach, jak również zdobiono nimi końską uprząż. Pierwotnie wykonywane były z metalu, głównie brązu, przez wyspecjalizowanych rzemieślników - ludwisarzy, jednak w miarę jak ich rola użytkowa coraz bardziej traciła na znaczeniu, zaczęły pojawiać się dzwonki wyrabiane z innych, mniej trwałych, materiałów, np. porcelany i szkła. W dzisiejszych czasach właściwie tylko dzwony i dzwonki kultowe spełniają swoje podstawowe role, pozostałe prawie całkowicie wyszły z użycia. Znalazły się za to w kręgu zainteresowań zbieraczy antyków i bardzo szybko zyskały na popularności jako przedmioty kolekcji. Zapewne wychodząc na przeciw oczekiwaniom zaczęły też pełnić funkcję różnego rodzaju pamiątek. Ich różnorodność i uroda spowodowały, iż szybko trafiły do serc wielu kolekcjonerów, tworzących zbiory liczące nawet kilka tysięcy eksponatów.

Czytaj więcej: Wystawa - Dzwonki ze świata całego...

Zapraszamy do Muzeum Dzwonów i Fajek!

Zapraszamy do Muzeum Dzwonów i Fajek.

Po półrocznej przerwie przeznaczonej na remont pomieszczeń, Muzeum jest czynne dla zwiedzających. Na wysatwie ludwisarskiej zobaczyć można dawne i współczesne dzwony kościelne, okrętowe, róznego typu małe dzwonki oraz jarzma i serca dzwonów. W ostatnim czasie Muzeum wzbogaciło się o liczącą ponad 1000 sztuk kolekcję dzwonków szklanych, porcelanowych, glinianych ofiarowaną przez Pana Józefa Rybę. Czesc kolekcji - dzwonki szklane -  wystawiona jest na jednej z kondygnacji.  Prezentowana jest wystawa "Fajek ze zbiorów Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej". W przygotowaniu są wystawy: "Historia fajki przemyskiej" oraz "Fajka wojskowa".

Zapraszamy do zwiedzania.

Godziny otwarcia:

wtorki, piątki: 10.30-17.30
środa: 10.00-14.00 (dzień bezpłatny)
czwartek: 9.00-15.00
sobota: 9.00-16.00
niedziela: 11.00-15.00

 

w okresie wakacyjnym
czerwiec-lipiec-sierpień:
piątek: 12.00-20.00
pozostałe dni tygodnia bez zmian

 

ostatnie wejście:
na 45 min. przed zamknięciem

 

kontakt:
tel. +48-16 678 96 66


e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ceny biletów

normalny - 10 zł

ulgowy    - 5 zł

opłata za przewodnika 20zł