Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Oferta edukacyjna na rok szkolny 2016/2017

oferta-ed

WARSZTATY MUZEALNE

 • Ochrą i węglem - paleolityczna sztuka jaskiniowa. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną zawierającą przykłady rysunków, rytów, malowideł oraz płaskorzeźb francuskich i hiszpańskich sztuki jaskiniowej. Warsztaty połączone są z zajęciami plastycznymi.
 • Poszukiwanie zaginionego skarbu. W oparciu o otrzymane fotografie eksponatów dzieci poszukują „skarbu" znajdującego się na ekspozycjach muzealnych. Następnie malują wybrany eksponat oraz tworzą własną historię odnalezionego „skarbu" 
  a następnie znajdują dla niego nowe zastosowanie w czasach współczesnych. Grupa maksymalnie może liczyć 15 uczestników.
 • W mieszkaniu prababci. W trakcie zajęć dzieci oprowadzone zostają przez przewodnika po wnętrzach mieszczańskich, a następnie na podstawie przekazanych opowieści biorą udział w quizie, który ma charakter zabawy utrwalającej zdobyte wiadomości.
 • Techniki malarskie i graficzne. Warsztaty połączone z oprowadzaniem po wystawie ”Marian Stroński (1892-1977). Życie i twórczość”. Cykl zajęć do wyboru: Grafika/Malarstwo olejne/Akwarela/Kolaż.


WARSZTATY CYKLICZNE

 • Święty Andrzej wróży szczęście i ... Tradycyjne wróżby andrzejkowe w niezwykłej scenerii podziemi Muzeum na pewno się spełniają. W trakcie zajęć dzieci zapoznają się z tradycjami i obrzędami ludowymi związanymi z „andrzejkami". Nieodłącznym elementem warsztatów są wróżby dla każdego uczestnika. Na odwiedzających czekają również zabawy i niespodzianki.
 • List do św. Mikołaja. Zajęcia poświęcone są tradycji pisania listów do św. Mikołaja. W trakcie zajęć dzieci dowiadują się o historii i tradycji świętego Mikołaja oraz własnoręcznie napiszą do niego list, który wystawia w swoim oknie.
 • Co ma piernik do Muzeum? Zajęcia poświęcone są pięknej tradycji pieczenia 
  i dekorowania pierników, pierniczków i ciasteczek z kruchego ciasta. W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się o kilkusetletniej historii piekarnictwa. Podczas warsztatów każde dziecko będzie miało okazje udekorować piernikową ozdobę za pomocą kolorowego lukru.
 • Tradycje i zwyczaje wigilijne. Wigilia to dzień szczególny, pełen radosnego oczekiwania. Wszystko co się w tym dniu wydarzy ma swoje znaczenie i specjalną symbolikę. Uczestnicy będą odkrywać znaczenie poszczególnych przedmiotów a także wykonywanych w tym dniu czynności.
 • Pisanki, kraszanki, jajka malowane... W trakcie warsztatów uczestnicy zapoznają się z historia zdobienia pisanek, poznają naturalne barwniki, których używano do kraszenia jaj, dowiedzą się o symbolice wzorów i barw używanych do zdobienia pisanek, ponieważ one miały istotne znaczenie. Każdy z uczestników ozdobi własną pisankę.
 • Palmy Wielkanocne. „To nie ja biję, palma bije..." tak mówiono uderzając napotkaną osobę palmą, wierzbową witką lub ciernistą gałązką. Ale dlaczego to robiono? Jakie znaczenia ma palma oraz użyte do jej budowy elementy. Do czego jeszcze przez cały rok służy poświęcona palma? W trakcie zajęć dzieci dowiadują się o tradycjach 
  i zwyczajach związanych ze święceniem palm. Następnie uczestnicy wykonują tradycyjne polskie palmy wielkanocne.
 • Wielka Noc – huku moc. Baranki skaczące na wielkanocnej łące. Stół wielkanocny. Co ma wspólnego z Wielkanocą topienie Marzanny? Jak wyglądał pogrzeb żuru? Czy oblewanie wodą w Poniedziałek Wielkanocny to „chuligański wybryk"? Dlaczego dziewczęta martwiły się, jeżeli nie zostały oblane? Dlaczego strzelano z klucza? Uczestnicy zapoznają się ze zwyczajami wielkanocnymi a na zakończenie wykonają pracę plastyczną.

TEATR LALKI "POZYTYWKA"

W trakcie zajęć dzieci obejrzą spektakl kukiełkowy w wykonaniu pracowników Muzeum Historii Miasta.

 • Co Sowa wiedziała? Główni bohaterowie przedstawienia w zabawny sposób opowiedzą o ciekawych i tajemniczych historiach związanych z naszym miastem i jego zabytkami. Spektaklowi towarzyszyć będą zajęcia plastyczne.
 • Przemyska Sroka. Główni bohaterowie przedstawienia w zabawny sposób opowiedzą o ginących i zapomnianych zawodach. Teatrzyk połączony jest z zajęciami plastycznymi.

KONKURSY

 • Moja najpiękniejsza ozdoba choinkowa. Choinka 2016.

XII Edycja Konkursu. Szczegółowe informacje w późniejszym terminie.

Godziny otwarcia oddziału

poniedziałek 8.30 - 15.00
wtorek 8.30 - 15.00
środa * 8.30 - 15.00
czwartek 8.30 - 15.00
piątek 8.30 - 15.00
sobota nieczynne
niedziela 12.00 - 16.00

Ostatnie wejście 45 minut przed zamknięciem ekspozycji.

*wstęp bezpłatny (pobierana jest tylko opłata za obuwie ochronne - 1 zł)

Opłaty

Ceny biletów jednorazowych uprawniające do wejścia do jednego obiektu

Bilet ulgowy 5zł
Bilet normalny 10zł

Ceny biletów jednorazowych uprawniające do wejścia do trzech obiektów

Bilet ulgowy 10zł
Bilet normalny 20zł

Osoby (rodziny) legitymujące się Przemyską bądź Podkarpacką Kartą Dużej Rodziny uprawnione są do bezpłatnego wstępu do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej i Jego 2 Oddziałów

 

Opłaty za usługi dodatkowe

Opłata za przewodnika

20zł

Opłata za edukatora

20zł (grupa)

Wirtualne Muzea Podkarpacia