Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ważna informacja

Uprzejmie informujemy, że w dniach od 1 lipca do 31 sierpnia 2015 roku, w związku z remontem i zmianą ekspozycji, Muzeum Historii Miasta Przemyśla będzie nieczynne dla zwiedzających.

Za powstałe utrudnienia przepraszamy i jednocześnie zapraszamy do pozostałych oddziałów Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.

Noc Muzeów 2015 w Muzeum Historii Miasta Przemyśla

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z programem Nocy Muzeów 2015 w Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 

19.00 - Hejnał z balkonu Muzeum Historii Miasta Przemyśla w wykonaniu Macieja Smuczka; Zwiedzanie wystaw stałych oraz czasowych,
od 19.30 do 23.00 - Prezentacja ginących zawodów:
Zapiecek LogoPokaz garncarstwa połączony z warsztatami - Pracownia Ceramiki Artystycznej Zapiecek;

Rzemiosło garncarskie jest znane na ziemiach polskich od ponad pięciu tysięcy lat. Pomimo tak długiej i pięknej historii, zawód, który niegdyś był jednym z najważniejszych, bo umożliwiał choćby przygotowanie posiłków, obecnie jest kunsztem mało znanym. Chcąc przybliżyć historię oraz tajniki garncarstwa zapraszamy na pokaz toczenia naczyń na drewnianym kole tradycyjnym oraz współczesnym (elektrycznym).

Pokaz sztuki kowalskiej - pracownicy Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej;

Pokaz kowalstwa ma na celu ukazanie piękna ginącego rzemiosła. Zwiedzający będą mieli okazję podjąć trud pracy, jako pomocnicy i odlać wraz z kowalem podkowy. W ramach pokazu przybliżymy tajniki fachu kowalskiego, pokażemy na żywo, na czym polega ręczne kucie żelaza. Odkrywając sekrety starych technik kowalskich, zwrócimy uwagę na różnicę pomiędzy ręczną robotą a wykonywanymi maszynowo wyrobami, co pozwala docenić wyroby wykonywane w tradycyjny sposób i uzmysławia ile trudu i precyzji wymaga ręczne wykonanie prac dawną techniką.

Akademia Gotowania LogoPokaz kuchni regionalnej oraz warsztaty kulinarne dla dzieci; Akademia Gotowania Dla Malucha; W czasie pokazu najmłodsi zwiedzający będą mieli okazję przygotować regionalny przysmak, jakim są PROZIAKI (placki mączne) z dodatkiem prozy. Dzieci dowiedzą się jak przygotować ciasto na proziaki. oraz przygotują dodatki w postaci past serowych z dodatkiem świeżych warzyw z ziarnami pestek dyni, słonecznika, czarnuszki.

21.30 - Koncert akordeonowy w wykonaniu Krzysztofa Burego z uczniami Joanną Jamrozik i Mikołajem Wańkowiczem;

Nowe warsztaty Muzeum Historii Miasta Przemyśla

Uprzejmie informujemy, że w ofercie edukacyjnej Muzeum dostępne są nowe tematy warsztatów muzealnych.

Warsztaty muzealne Ochrą i WęglemOchrą i węglem – paleolityczna sztuka jaskiniowa na przykładzie rysunków, malowideł, rytów oraz płaskorzeźb z jaskiń francuskich i hiszpańskich (prezentacja multimedialna). Warsztaty połączone są z zajęciami plastycznymi.

Warsztaty muzealne Historia sportów zimowychHistoria sportów zimowych W trakcie zajęć uczestnicy warsztatów poznają historię sportów zimowych sięgającą już epoki kamiennej, między innymi: łyżwiarstwa, saneczkarstwa oraz curlingu. Warsztaty połączone są z zajęciami plastycznymi. Prosimy o przyniesienie pudełek po zapałkach.

Warsztaty muzealne RecyklingRecykling – co się dzieje z naszymi śmieciami W trakcie warsztatów dzieci mają okazję dowiedzieć się co dzieje się ze śmieciami, które wyrzucamy do kosza i dlaczego tak ważna jest segregacja. Warsztaty połączone są z zajęciami plastycznymi. Prosimy o przyniesienie plastikowych butelek 1,5 l.

***

Prosimy o zgłaszanie grup telefonicznie lub osobiście pod numerem 16 678 65 01 w Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Rynek 9.
Koszt udziału w warsztatach 4,00 zł od dziecka.

Zabytkowe meble ze zbiorów Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej posiada duży, cenny i różnorodny zbiór zabytkowych mebli – polskich i europejskich, powstałych w okresie od XVII do XX wieku. Meble prezentowane na wystawie są jedynie niewielką częścią tego zbioru. Wybrane zostały dlatego, że charakteryzują się bogatym zdobieniem powierzchni najpiękniejszymi i najcenniejszymi metodami, czyli fornirowaniem, intarsją i inkrustacją.

Przemyska Sroka - nowy spektakl teatru lalek Pozytywka

Plakat Przemyska SrokaSroka Przemyska spektakl teatralny w wykonaniu Teatru Lalki Pozytywka. Kukiełki, którym głosu użyczają pracownicy MNZP w Przemyślu opowiedzą o ginących zawodach takich jak: kowal, bednarz, tkacz, wikliniarz, bartnik. Zapraszamy do odwiedzenia warsztatów rzemieślniczych i na zajęcia praktyczne w trakcie których uczestnicy warsztatów mogą wypróbować przygotowanie włókna z pokrzyw na prawdziwej międlicy, utkać kilim na krosnach lub wykonać plecionkę z papierowej „wikliny”.

Prosimy o zgłaszanie grup telefonicznie lub osobiście w Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Rynek 9.

Obecność opiekuna (nauczyciela) podczas warsztatów jest obowiązkowa.

Grupa nie powinna przekraczać 30 osób. Odpłatność za udział w lekcji wynosi 4 zł od osoby.

Godziny otwarcia oddziału

poniedziałek nieczynne
wtorek 9.30 - 16.30
środa 9.00 - 15.00
czwartek 9.00 - 15.00
piątek 9.30 - 16.30
sobota 9.00 - 16.00
niedziela 11.00 - 15.00*

 

*wstęp bezpłatny (pobierana jest tylko opłata za obuwie ochronne - 1 zł)

 

Ceny biletów:
ulgowy: 4 zł,
normalny: 8 zł.

Dla grup turystycznych:
dodatkowo opłata
za przewodnika: 20 zł.

Wirtualne Muzea Podkarpacia

Ośrodek KARTA

Pieniądz Lokalny

Akcja promocyjna