Co pszczoła robi w Muzeum? - nowe warsztaty w Muzeum Historii Miasta Przemyśla

Co pszczoła robi w Muzeum?

Przemyska Sroka - nowy spektakl teatru lalek Pozytywka

Plakat Przemyska SrokaSroka Przemyska spektakl teatralny w wykonaniu Teatru Lalki Pozytywka. Kukiełki, którym głosu użyczają pracownicy MNZP w Przemyślu opowiedzą o ginących zawodach takich jak: kowal, bednarz, tkacz, wikliniarz, bartnik. Zapraszamy do odwiedzenia warsztatów rzemieślniczych i na zajęcia praktyczne w trakcie których uczestnicy warsztatów mogą wypróbować przygotowanie włókna z pokrzyw na prawdziwej międlicy, utkać kilim na krosnach lub wykonać plecionkę z papierowej „wikliny”.

Prosimy o zgłaszanie grup telefonicznie lub osobiście w Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Rynek 9.

Obecność opiekuna (nauczyciela) podczas warsztatów jest obowiązkowa.

Grupa nie powinna przekraczać 30 osób. Odpłatność za udział w lekcji wynosi 4 zł od osoby.

PIĘKNO PRZYWRÓCONE 3

15 grudnia 2013 roku o godzinie 15.00 w Muzeum Historii Miasta Przemyśla odbędzie się wernisaż wystawy „Piękno przywrócone 3”. Na wystawie, zaaranżowanej w wielkiej izbie, znajdą się muzealia, których piękno zostało przywrócone w wyniku konserwacji. Fundusze na konserwację Muzeum pozyskało z programu operacyjnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z dotacji Marszałka Województwa Podkarpackiego. W tym roku udało się zakonserwować bardzo różnorodne muzealia. Z mebli: łóżko z herbem Sapiehów i intarsjowaną holenderską sekreterę; aż jedenaście obrazów: sześć portretów królewskich, dwa portrety dam oraz trzy obrazy religijne. Pozostałe to znajdujący się w zbiorach muzealnej biblioteki inkunabuł i rękopis, marmurowa rzeźba przedstawiająca Dionizosa oraz kilkadziesiąt sztuk pięknie dekorowanej ceramiki huculskiej. Po wystawie czasowej wszystkie obiekty znajdą się na ekspozycjach stałych.

Podczas wernisażu pracownicy Muzeum zaprezentują gościom poszczególne eksponaty i opowiedzą o ich historii oraz zagadnieniach związanych z ich konserwacją.

przed konserwacją po konserwacji 

Orlęta Przemyskie w walce o wolną i niepodległą Polskę

uczestnicy walk

W dniu 8 listopada, w przededniu 95. rocznicy odzyskania niepodległości prze Polskę. w Muzeum Historii Miasta Przemyśla oddziale Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej odbyło się otwarcie wystawy poświęconej pamięci uczniów – młodym bohaterom walk w obronie Przemyśla w roku 1918.

Zobacz galerię fotografii z wernisażu.

Czytaj więcej...

Przemyśl i jego mieszkańcy w Królestwie Galicji i Lodomerii

Dnia 10 czerwca 2013 roku w salach ekspozycyjnych Muzeum Historii Miasta Przemyśla odbył się uroczysty wernisaż wystawy pod tytułem: "Przemyśl i jego mieszkańcy w Królestwie Galicji i Lodomerii".

Wernisaż wystawy

Na wystawie zostały pokazane unikatowe eksponaty z zbiorów własnych Muzeum, a także z kolekcji innych placówek naukowych i muzealnych oraz osób prywatnych. Cennym elementem wystawy są dokumenty, afisze oraz realia historyczne, będące świadectwem dziejów Przemyśla i jego mieszkanców w Królestwie Galicji i Lodomerii. Specjalnie dla potrzeb wystawy został po raz pierwszy odtworzony strój mieszczki przemyskiej z XIX wieku, prezentowany na całopostaciowym realistycznym manekinie. Ponadto pokazane zostały plany miasta od roku 1800 do 1914. Dzięki zastosowaniu technik multimedialnych, goście zwiedzający ekspozycje mogą również obejrzeć stare fotografie Przemyśla.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Wystawę dofinansowano ze środków
Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego.

Jacek Błoński

 

 

zobacz galerię fotografii z wernisażu

Godziny otwarcia oddziału

poniedziałek nieczynne
wtorek 10.30 - 17.30
środa 10.30 - 17.30
czwartek 10.00 - 15.00*
piątek 10.30 - 17.30
sobota 9.00 - 16.00
niedziela 11.00 - 15.00

 

*wstęp bezpłatny (pobierana jest tylko opłata za obuwie ochronne - 1 zł)

 

Ceny biletów:
ulgowy: 4 zł,
normalny: 8 zł.

Dla grup turystycznych:
dodatkowo opłata
za przewodnika: 20 zł.

Wirtualne Muzea Podkarpacia

Ośrodek KARTA

Pieniądz Lokalny

Akcja promocyjna