Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

NOC MUZEÓW - 14.05.2016 (FOTORELACJA)

baner

Zobacz więcej 

 

 

NOC MUZEÓW - 14.05.2016

DRUK Informator 2016 awers MINI

noc muzeow 1

Wystawa Piotra Michałowskiego - "ZARYS MYŚLI" (szkice rysunkowe i akwarele

Plakat ZARYS MYSLII

 „ZARYS MYŚLI”
Szkice rysunkowe i akwarele
Piotra Michałowskiego z kolekcji prywatnej.

       Podczas Nocy Muzeów zostanie otwarta w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej niezwykła wystawa – rysunków i akwareli najznakomitszego polskiego malarza okresu Romantyzmu – Piotra Michałowskiego. Może ona zaistnieć dzięki inicjatywie Kolekcjonera, który zgromadził ich ponad osiemdziesiąt i zadeklarował ich użyczenie Muzeum Narodowemu Ziemi Przemyskiej.

Piotr Michałowski (1800-1855)  przez całe życie był malarzem niespełnionym. Jako człowiek niezwykle uzdolniony i utalentowany, a także gruntownie wykształcony, czerpał niezwykłą przyjemność w malowaniu, którego nie miał okazji regularnie studiować. Szkicowanie było dla niego sposobem zapisu myśli. Stąd rysował korzystając z każdej możliwości, gdy tylko miał przy sobie skrawek papieru i ołówek lub piórko. A inspiracji było wiele, przede wszystkim zwierzęta w ruchu, głównie konie. Szkiców nigdy potem nie przenosił wiernie na płótno, pozostały one na zawsze świeżą rejestracją pierwszego wrażenia. Było ich mnóstwo, zdobią księgi gospodarcze (tzw. „Szkicownik Bolestraszycki”), zapełniają odwrocia listów. Współcześni nie dostrzegali ich niezwykłej wartości. Jak pisze Kolekcjoner: „Podobno, półki w spiżarniach w Bolestraszycach i Krzysztopożycach tapetowano rysunkami Piotra Michałowskiego. Stworzył ich setki, traktując rysunek jako podstawę pracy nad warsztatem. [...] Często wybitnych artystów docenia się dopiero po ich śmierci. Sztuka Michałowskiego została odkryta po blisko 50-ciu latach, na przełomie XIX i XX wieku. Rysunek stanowił podwalinę jego kariery malarskiej, całkowicie odmiennej od panującej, współczesnej mu mody. Wydarzenia zewnętrzne i osobisty los nie pozwoliły Michałowskiemu poświęcić się wyłącznie malarstwu. Pomimo to, jego sztuka umiejscowiła go trwale w panteonie polskich romantyków obok Chopina i naszych wieszczów.”

Wernisaż wystawy odbędzie w Muzeum Historii Miasta Przemyśl, gdzie będzie ona prezentowana przez trzy miesiące. Równocześnie przez miesiąc będzie można oglądać pozostałą część kolekcji w budynku głównym Muzeum. 

22.04.2016 - Rowerowy Dom Kultury

plakat rowerowy dom kultury

Godziny otwarcia oddziału

poniedziałek 8.30 - 15.00
wtorek 8.30 - 15.00
środa * 8.30 - 15.00
czwartek 8.30 - 15.00
piątek 8.30 - 15.00
sobota nieczynne
niedziela 12.00 - 16.00

*wstęp bezpłatny (pobierana jest tylko opłata za obuwie ochronne - 1 zł)

 

 

Ceny biletów:
ulgowy: 4 zł,
normalny: 8 zł.

Dla grup turystycznych:
dodatkowo opłata
za przewodnika: 20 zł.

Wirtualne Muzea Podkarpacia