Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Święto fajki 2016 - FOTORELACJA

W Dniu Święta Fajki najmłodsi uczestnicy zajęli się konstruowaniem fajki pokoju. Wysłuchali indiańskich legend, odtańczyli rytualny taniec i wykonali niepowtarzalną, tylko swoją fajkę ... Palenie, naturalnie się nie odbyło, za to przesłanie zostało dmuchnięte na cztery strony świata!  Kto nie wierzy, niech zobaczy!

Zobacz galerię z tego wydarzenia

Dzień dziecka w Muzeum Historii Miasta Przemyśla

Dzień Dziecka w Muzeum, to gwarantowana dobra zabawa! Wiedzą o tym dzieci ze szkoły nr 15 które mieliśmy zaszczyt wczoraj gościć. Dzięki magicznej skrzyneczce Teatru SAN konie ze szkiców Piotra Michałowskiego przemieniły się w mądrą bajkę, która zachwyciła dzieci i zainspirowała do malowania i zabawy.
Życzymy wszystkim dzieciom aby pogoda ducha, ciekawość i radość wypełniała każdy wasz dzień.

Zapraszamy do obejrzenia galerii

NOC MUZEÓW - 14.05.2016 (FOTORELACJA)

baner

Zobacz więcej 

 

 

Wystawa Piotra Michałowskiego - "ZARYS MYŚLI" (szkice rysunkowe i akwarele

Plakat ZARYS MYSLII

 „ZARYS MYŚLI”
Szkice rysunkowe i akwarele
Piotra Michałowskiego z kolekcji prywatnej.

       Podczas Nocy Muzeów zostanie otwarta w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej niezwykła wystawa – rysunków i akwareli najznakomitszego polskiego malarza okresu Romantyzmu – Piotra Michałowskiego. Może ona zaistnieć dzięki inicjatywie Kolekcjonera, który zgromadził ich ponad osiemdziesiąt i zadeklarował ich użyczenie Muzeum Narodowemu Ziemi Przemyskiej.

Piotr Michałowski (1800-1855)  przez całe życie był malarzem niespełnionym. Jako człowiek niezwykle uzdolniony i utalentowany, a także gruntownie wykształcony, czerpał niezwykłą przyjemność w malowaniu, którego nie miał okazji regularnie studiować. Szkicowanie było dla niego sposobem zapisu myśli. Stąd rysował korzystając z każdej możliwości, gdy tylko miał przy sobie skrawek papieru i ołówek lub piórko. A inspiracji było wiele, przede wszystkim zwierzęta w ruchu, głównie konie. Szkiców nigdy potem nie przenosił wiernie na płótno, pozostały one na zawsze świeżą rejestracją pierwszego wrażenia. Było ich mnóstwo, zdobią księgi gospodarcze (tzw. „Szkicownik Bolestraszycki”), zapełniają odwrocia listów. Współcześni nie dostrzegali ich niezwykłej wartości. Jak pisze Kolekcjoner: „Podobno, półki w spiżarniach w Bolestraszycach i Krzysztopożycach tapetowano rysunkami Piotra Michałowskiego. Stworzył ich setki, traktując rysunek jako podstawę pracy nad warsztatem. [...] Często wybitnych artystów docenia się dopiero po ich śmierci. Sztuka Michałowskiego została odkryta po blisko 50-ciu latach, na przełomie XIX i XX wieku. Rysunek stanowił podwalinę jego kariery malarskiej, całkowicie odmiennej od panującej, współczesnej mu mody. Wydarzenia zewnętrzne i osobisty los nie pozwoliły Michałowskiemu poświęcić się wyłącznie malarstwu. Pomimo to, jego sztuka umiejscowiła go trwale w panteonie polskich romantyków obok Chopina i naszych wieszczów.”

Wernisaż wystawy odbędzie w Muzeum Historii Miasta Przemyśl, gdzie będzie ona prezentowana przez trzy miesiące. Równocześnie przez miesiąc będzie można oglądać pozostałą część kolekcji w budynku głównym Muzeum. 

Godziny otwarcia oddziału

poniedziałek 8.30 - 15.00
wtorek 8.30 - 15.00
środa * 8.30 - 15.00
czwartek 8.30 - 15.00
piątek 8.30 - 15.00
sobota nieczynne
niedziela 12.00 - 16.00

Ostatnie wejście 45 minut przed zamknięciem ekspozycji.

*wstęp bezpłatny (pobierana jest tylko opłata za obuwie ochronne - 1 zł)

 

 

Ceny biletów:
ulgowy: 4 zł,
normalny: 8 zł.

Dla grup turystycznych:
dodatkowo opłata
za przewodnika: 20 zł.

Wirtualne Muzea Podkarpacia