Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Marian Stroński (1892 – 1977). Życie i twórczość.

Marian Stroński

Dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej

serdecznie zaprasza

na otwarcie wystawy

Marian Stroński (1892 – 1977). Życie i twórczość.

W ramach II Festiwalu Kultury RP

w dniu 9 października 2015 r., o godz. 18.00

w Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Rynek 9

Czytaj więcej...

Europejskie Dni Dziedzictwa 2015

Wsi spokojna, wsi miniona...EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA
19-20 września 2015
MUZEUM NARODOWE ZIEMI PRZEMYSKIEJ
WSI SPOKOJNA, WSI MINIONA ...

Tegoroczne Dni Dziedzictwa Europejskiego w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej będą przebiegały pod nazwą „WSI SPOKOJNA, WSI MINIONA...”. Imprezy zostały zaplanowane na 19 i 20 września. Są one przeznaczone dla uczestników i odbiorców w różnych grupach wiekowych i zawodowych, w tym głównie dla dzieci i młodzieży.

19 września w Muzeum Historii Miasta Przemyśla zostaną otwarte dwie wystawy. Na wystawie etnograficznej zatytułowanej „BYŁA KIEDYŚ STRZECHA”, zostaną przedstawione przedmioty i sprzęty wiejskie, które już wyszły z codziennego użycia. Zagadnienie bezpowrotnie utraconego dziedzictwa w wyniku wydarzeń wojennych na Ukrainie oraz przesiedleń poruszy fragment ekspozycji urządzony z realiów podarowanych przez repatriantów ze wsi Rumno. Tradycyjnie już oprawę teatralną wystawy zapewnią dzieci ze szkoły w Siedliskach, które wykonają program artystyczny. Niezwykle interesująco zapowiada się wystawa „DAWNA WIEŚ W OBIEKTYWIE ETNOGRAFA” autorstwa wybitnego badacza kultury ludowej terenu Podkarpacia – wieloletniego dyrektora Muzeum w Przemyślu, Krzysztofa Wolskiego.

Te unikatowe obecnie zdjęcia, przedstawiające nieistniejącą już zabudowę wiejską z terenu Pogórza Przemyskiego, są przechowywane w etnograficznym fotograficznym archiwum. Otwarcie wystaw zostanie ubogacone licznymi atrakcjami: pogadanką o dawnych zwyczajach i obyczajach ludowych; wyrobem, z udziałem publiczności, naczyń i zabawek glinianych wzorowanych na ludowych; warsztatami tanecznymi (nauką tańców ludowych) dla chętnych w różnym wieku przy dźwiękach kapeli.

Na 20 września 2015 – zaplanowano działania plenerowe. Organizatorzy zaproszą na sesję zabytkoznawczą – objazd „Szlakiem architektury drewnianej” połączony z oprowadzaniem po zabytkowych kościołach i cerkiewkach Pogórza Przemyskiego. Zatrzymamy się na dłużej w kościele w Bliznem oraz w cerkwiach w Piątkowej i Uluczu. Dodatkowo uczestnicy warsztatów fotograficznych będą mogli wykonywać zdjęcia zabytkowej architektury wiejskiej i sakralnej, które zostaną zaprezentowane na fotograficznej wystawie poplenerowej.

Jednocześnie informujemy, że w dniach od 1 września do 8 października 2015 roku (włacznie), w związku z remontem pozostałe ekspozycje w Muzeum Historii Miasta Przemyśla będzie nieczynne dla zwiedzających. Za powstałe utrudnienia przepraszamy.

 

 

Godziny otwarcia oddziału

poniedziałek 8.30 - 15.00
wtorek 8.30 - 15.00
środa 8.30 - 15.00*
czwartek 8.30 - 15.00
piątek 8.30 - 15.00
sobota nieczynne
niedziela 14.00 - 18.00

*wstęp bezpłatny (pobierana jest tylko opłata za obuwie ochronne - 1 zł)

 

 

Ceny biletów:
ulgowy: 4 zł,
normalny: 8 zł.

Dla grup turystycznych:
dodatkowo opłata
za przewodnika: 20 zł.

Wirtualne Muzea Podkarpacia