Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wystawy Czasowe

Czerwonym Tramwajem do Przystanku Niepodległość oraz Patriotyzm Zamknięty w Przedmiocie

Tematem wystawy Czerwonym Tramwajem do Przystanku Niepodległość - rzecz o najsłynniejszym Wilniuku i jego przodkach na 100-lecie niepodległej Polski i Litwy i jubileusze Marszałka z nadzieją, że jego osoba zbliży obywateli Orła i Pogoni, jest rodzina Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz jej koligacje ze znanymi rodami Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Wystawa powyższa prezentowana jest wspólnie z ekspozycją Patriotyzm Zamknięty w Przedmiocie na której przedstawiono wybór zabytków o charakterze partiotycznym ze zbiorów Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.

Całość uzupełnia wybór grafik autorstwa Artura Grottgera pochodzących również ze zbiorów naszego Muzeum.

Zanurzyć się w Sanie

wystawa frNa wystawie „Zanurzyć się w Sanie… Widoki Przemyśla od XVII do XXI wieku” zaprezentowane zostały prace ze zbiorów Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Znajdują się tutaj obrazy olejne, grafiki, akwarele i rysunki, dzieła miejscowych twórców i nie tylko.

Ekspozycję otwiera najstarszy ze znanych widoków miasta, miedzioryt kolorowany Abrahama Hogenberga z 1617 roku, będący kartą z atlasu „Civitates Orbis Terrarum”. Na kolejnych pracach zobaczyć można Przemyśl XIX-wieczny, z nowo wybudowanym mostem kolejowym, bajkowym zamkiem i malowniczymi przedmieściami. Następnie przedstawione zostało miasto w okresie międzywojennym. Urokliwe akwarele Tadeusza Nowiny-Studnickiego zachwycają świeżością koloru, jakby były namalowane przed chwilą, choć ukazują zakątki Przemyśla sprzed niemal 100 lat. Niezwykłe walory naszego miasta zatrzymali na swych obrazach przemyscy malarze: Stefania Jacyszynówna, Marian Stroński i Stefan Wyrwicz. Urok miasta docenili również artyści będący tu przejazdem, jak: Zbigniew Bolesławski, Elżbieta Małecka, Jerzy Kwiatkowski czy Józef Cempla. Ciekawe jest zestawienie surowych, reportażowych w charakterze rysunków tego ostatniego z niezwykle barwnymi i mocnymi obrazami Narcyza Pióreckiego, szczególnie w przedstawieniu tego samego motywu – wieży katedralnej. Pod koniec wystawy spoglądamy na Przemyśl z okien dwóch lokalnych twórców: Cezariusza Kotowicza i Wiesława Wodnickiego.

Czytaj więcej: Zanurzyć się w Sanie

Huculskie skarby

Sztuka huculska, o charakterystycznym bogactwie form (mieszanka różnych kultur – ukraińskiej, polskiej, turecko-tatarskiej, węgierskiej) od XIX wieku fascynowała etnografów.

Czytaj więcej: Huculskie skarby

Godziny otwarcia:

- poniedziałek - nieczynne
- wtorek              9:00-16:00
- środa *            9:00-16:00
- czwartek          9:00-16:00
- piątek               9:00-16:00
- sobota              9:00-16:00
- niedziela       12:00-16:00

* wstęp wolny

Biblioteka czynna
w godzinach otwarcia
Muzeum

Opłaty

Ceny biletów jednorazowych uprawniające do wejścia do jednego obiektu

Bilet ulgowy 5zł
Bilet normalny 10zł

Ceny biletów jednorazowych uprawniające do wejścia do trzech obiektów

Bilet ulgowy 10zł
Bilet normalny 20zł

Osoby (rodziny) legitymujące się Przemyską bądź Podkarpacką Kartą Dużej Rodziny

uprawnione są do bezpłatnego wstępu do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej i Jego 2 Oddziałów

 

Opłaty za usługi dodatkowe

Opłata za przewodnika / edukatora

20zł

Opłata za przewodnika w terenie

150 zł / 4 godz.

MNZP FACEBOOK1

 

BIBLIOTEKA FACEBOOK1

Strona partnerska

wozek

Nagroda dla Muzeum

Kryształowa Cegła

twierdza100

Copyright © Piotr Then by Artisteer 2013. All Rights Reserved.