Długa Wędrówka...

Różne okoliczności sprawiły, że w ciągu minionych lat swego istnienia Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej musiało wielokrotnie zmieniać swoją siedzibę.

Siedziba Muzeum przy ul. Fredry 10

Pierwszym, nie zrealizowanym pomysłem, było umieszczenie zbiorów na Zamku przemyskim. Projekt ten, chociaż bardzo atrakcyjny, okazał się nie trafiony ze względu na złe warunki klimatyczne.

Brak własnego lokum dla posiadanych i stale powiększających się zbiorów muzealnych zmusił TPN do wynajęcia pomieszczeń w budynku przy ul. Fredry 10 (obecnie Fredry 8). Miało to miejsce w listopadzie 1909r. Uroczyste otwarcie nastąpiło dnia 10 kwietnia 1910r.

Budynek Muzeum przu ul. Grodzkiej 6

Od listopada 1910 do 1924r. zbiory muzealne pomieszczone były, najpierw w trzech, potem w pięciu pokojach pierwszego piętra budynku przy ul. Grodzkiej 6. Z czasem lokal przy ul grodzkiej 6 także okazał się niewystarczający dla potrzeb Muzeum. Jeszcze w czasie wojny powracała myśl umieszczenia zbiorów na zamku przemyskim a kustosz Kazimierz M. Osiński przygotował nawet plany wstępnej adaptacji jego wnętrz. zamiar ten jednak nadal nie dawał się urzeczywistnić.

Dyrekcja TPN czyniła zatem starania o uzyskanie gmachu poszpitalnego od gminy miasta Przemyśla. Niestety gmina m. Przemyśla wycofała się z obecnej obietnicy przydzielając gmach męskiemu seminarium nauczycielskiemu.

Dyrekcja TPN postanowiła więc wynająć na kilka lat willę Michała Osińskiego przy ul. Kiętej 5 ( obecnie Piotra Kmity). Decyzja ta została zaaprobowana 16 listopada 1922r. Trudności związane z utrzymaniem Muzeum sprawiły, że TPN dążyło do przekazania zbiorów miastu. Nastąpiło to formalnie w 1928r., w 10 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Budeynek Muzeum przy ul. Kmity 5

W 1935r. Zarząd Miasta Przemyśla przydzielił Muzeum nową siedzibę przekazując mu bezpłatnie budynek przy ul. Władycze 7 (obecnie Władycze 5).

Budynek Muzeum przy ul. Władycze 7.

Po zakończeniu II wojny światowej, nim jeszcze zdołano zebrać środki na remont zdewastowanego budynku, Naczelna Dyrekcja Muzeów i Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Sztuki pismem z 5 października 1946r. przydzieliła Muzeum w Przemyślu nową siedzibę (pl. T Czackiego 3) - były pałac biskupów obrządku greckokatolickiego wraz z wyposażeniem. W latach 1969-1974 prowadzono remont kapitalny budynku muzealnego, co znacznie utrudnia funkcjonowanie placówki. dobudowany zastał wówczas łącznik pomiędzy gmachem głównym a oficyną, dzięki czemu zwiększyła się powierzchnia użytkowa muzeum.

Budynek Muzeum przy placu Czackiego.

- poniedziałek - nieczynne
- wtorek              9:00-16:00
- środa *            9:00-16:00
- czwartek          9:00-16:00
- piątek               9:00-16:00
- sobota              9:00-16:00
- niedziela       12:00-16:00

* wstęp wolny

Biblioteka czynna
w godzinach otwarcia

Osoby (rodziny) legitymujące się Przemyską bądź Podkarpacką Kartą Dużej Rodziny

uprawnione są do bezpłatnego wstępu do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej i Jego 2 Oddziałów

Opłata za przewodnika / edukatora

Opłata za przewodnika w terenie

150 zł / 4 godz.

MNZP FACEBOOK1

BIBLIOTEKA FACEBOOK1

Strona partnerska

wozek

Nagroda dla Muzeum

Kryształowa Cegła

twierdza100

Copyright © Piotr Then by Artisteer 2013. All Rights Reserved.