Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Historia

Historia Muzeum

W 1909 roku z inicjatywy historyków i miłośników przeszłości utworzono Towarzystwo Przyjaciół nauk w Przemyślu, które w swoim programie działania miało za zadanie popieranie nauki polskiej, naukowe badania nad przeszłością regionu, troskę o zabytki kultury narodowej, gromadzenie zbiorów muzealnych i bibliotecznych. Zebranie założycielskie Towarzystwa odbyło się w dniu 14 lutego 1909 roku. Powołany w trakcie obrad Komitet Tymczasowy opracował statut Towarzystwa, który został zatwierdzony rozporządzeniem C.K. namiestnictwa we Lwowie w dniu 2 czerwca 1909 roku. W ramach TPN powołano muzeum, archiwum i bibliotekę.

Czytaj więcej: Historia Muzeum

Długa Wędrówka...

Różne okoliczności sprawiły, że w ciągu minionych lat swego istnienia Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej musiało wielokrotnie zmieniać swoją siedzibę.

Czytaj więcej: Długa Wędrówka...

Budowa nowej siedziby Muzeum

Dnia 23 kwietnia 1991 roku, na wniosek ówczesnego Biskupa Przemyskiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego, Komisja Majątkowa wszczęła postępowanie regulacyjne dotyczące budynku przy Pl.T.Czackiego 3 - siedziby Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu. Decyzją tejże Komisji z dnia 4 kwietnia 2000 roku nieruchomość zwrócona została Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej Obrządku Greckokatolickiego. Muzeum mogło korzystać z  budynku do dnia 4 kwietnia 2005 roku.

Czytaj więcej: Budowa nowej siedziby Muzeum

Informacja dla osób niepełnosprawnych

INFORMACJA O DOSTOSOWANIU ODDZIAŁÓW
MUZEUM NARODOWEGO ZIEMI PRZEMYSKIEJ W PRZEMYŚLU
DO POTRZEB OSÓB Z DYSFUNKCJĄ NARZĄDÓW RUCHU

 

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej – budynek główny, Pl. Berka Joselewicza 1

Na zewnątrz Muzeum do wejścia głównego prowadzi pochylnia zaprojektowana dla wózków inwalidzkich. Zwiedzający przybywa do przestronnego holu na parterze, gdzie wita go pracownik recepcji przy łatwo dostępnej ladzie. W Muzeum brak jest progów i ograniczeń. Dzięki zamontowaniu windy wewnętrznej (zaopatrzonej w komunikator głosowy) gmach Muzeum jest całkowicie przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Winda pozwala dotrzeć na ekspozycje usytuowane na czterech kondygnacjach, do muzealnej księgarni, biblioteki oraz na taras widokowy. Przejścia pomiędzy salami są pozbawione progów. Na szklanych drzwiach, uchylnych w obie strony, umieszczono dla bezpieczeństwa naklejki. Na parterze przy szatni jest specjalna toaleta dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

 

Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Oddział Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, Rynek 9

Do wejścia prowadzi pochylnia, a dodatkowo na zewnątrz zamontowana jest winda. Wielkim osiągnięciem jest wprowadzenie do zabytkowej przestrzeni  XVI. wiecznej kamienicy nowoczesnych wind oraz platform schodowych, zaopatrzonych w alarm, umożliwiających swobodny dostęp do sal ekspozycyjnych osobom poruszającym się na wózkach. Przejścia pomiędzy salami pozbawione są progów. Na II piętrze znajduje się toaleta dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

 

Muzeum Dzwonów i Fajek, Oddział Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, Władycze 3

Warunki architektoniczne budynku, w którym znajduje się Muzeum – dawna Wieża Zegarowa, uniemożliwiły zamontowanie urządzeń pozwalającym zwiedzanie osobom z dysfunkcją ruchu.

Godziny otwarcia:

- poniedziałek - nieczynne
- wtorek              9:00-16:00
- środa *            9:00-16:00
- czwartek          9:00-16:00
- piątek               9:00-16:00
- sobota              9:00-16:00
- niedziela       12:00-16:00

* wstęp wolny

Biblioteka czynna
w godzinach otwarcia
Muzeum

Opłaty

Ceny biletów jednorazowych uprawniające do wejścia do jednego obiektu

Bilet ulgowy 5zł
Bilet normalny 10zł

Ceny biletów jednorazowych uprawniające do wejścia do trzech obiektów

Bilet ulgowy 10zł
Bilet normalny 20zł

Osoby (rodziny) legitymujące się Przemyską bądź Podkarpacką Kartą Dużej Rodziny

uprawnione są do bezpłatnego wstępu do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej i Jego 2 Oddziałów

 

Opłaty za usługi dodatkowe

Opłata za przewodnika / edukatora

20zł

Opłata za przewodnika w terenie

150 zł / 4 godz.

MNZP FACEBOOK1

 

BIBLIOTEKA FACEBOOK1

Strona partnerska

wozek

Nagroda dla Muzeum

Kryształowa Cegła

twierdza100

Copyright © Piotr Then by Artisteer 2013. All Rights Reserved.